Lokalizacja oprogramowania, stron internetowych i dokumentów technicznych

66 views

Avg. 0.00 stars

Saved! Wishlist

Price

$18 (Free with the Plus package)

Categories

Duration

69 minutes

Learning Objectives

W trakcie tego kursu poznasz:
  • kluczowe informacje na temat lokalizacji,
  • narzędzia,
  • problemy i ich rozwiązania,
  • nowe źródła.

Description

W pigułce — najważniejsze informacje o lokalizacji liczb, jednostek, nazw (we wszystkich specjalizacjach!!!); problemy i ich standardowe rozwiązania w lokalizacji oprogramowania; narzędzia CAT w lokalizacji i kulturowe pułapki w najmniej spodziewanych miejscach, a to wszystko w miłej i przyjaznej atmosferze.
See more...
W trakcie tego szkolenia uzyskasz najważniejsze informacje związane z lokalizacją na język polski w pigułce. Porozmawiamy o najważniejszych elementach wymagających lokalizacji, a występujących w tłumaczeniach z zakresu różnych dziedzin, narzędziach CAT, problemach z lokalizacją oprogramowania (także aplikacji księgowych i prawniczych!!!) i powszechnie stosowanych rozwiązaniach tych problemów oraz o źródłach, z których można pobierać to, co już ktoś kiedyś za nas zrobił! A na koniec coś o kulturze... Zapraszam.

Upload Date

August 13, 2015

Trainer Bio

Anna Fitak - Anna Fitak is a freelance technical and software translator and outsourcer. A PhD in social sciences , doctoral student of linguistics and computer engineering. For 5 years she has been giving lectures to MTA students and attendees of numerous translation-related conferences. With over 8-year experience in translation she belongs to teams that provide translation for leading software, electronics and industrial equipment manufacturers. With basically no philological background she successfully established her business on her own. Keen CAT user and computer lover. Enjoys constructing useless electrical devices and learning programming languages.

See less...

Discussion on this video is open only to Plus subscribers.

Subscribe to Plus

Video transcripts are only available for active Plus package subscribers. Learn more

This is a Plus subscriber feature.

This is a Plus subscriber feature.

This is a Plus subscriber feature.


Become a ProZ.com Trainer

Translators who become trainers can earn money every time their video is watched.
Learn more